system wczesnego ostrzegania

    Gołe skały , jałowa ziemia i nie wiele więcej miała Malta do zaoferowania nowym przybyszą zatem Kawalerowie cały czas wierzyli ze znajda dla siebie lepsze miejsce dlatego tez nie przykładali wielkiej wagi do umocnienia ważnej części wyspy jaka był wielki port (grand harbour). W związku z tym wybudowano tylko trzy forty. fort  św Michała (Isla),fort św Anioła (Birgu) i fort św Elma (Valletta) oraz rozbudowano mury pierwszej stolicy Malty, Mdiny.

System wczesnego ostrzegania 
          
            Do 1600 roku linia brzegowa wyspy pozostawiona była bez żadnej ochrony w postaci budynków militarnych przez co tereny nabrzeżne narażone były na częste ataki korsarzy i wojska tureckie. Ludność chroniła się w bardziej bezpiecznych regionach lub w pobliżu większych miast.Kawalerowie maltańscy doskonale zdawali sobie sprawę z tego jak wielką rolę odgrywają fortyfikacje, co pokazali już na Rodos.


            Za panowania wielkiego mistrza zakonu Fra Aloph de Wignacourt (1610?-...) powstało sześć wież. Są to masywne wieże wyposażone w ciężką artylerie i spory oddział wojska. Charakterystyczne dla nich były wieżyczki narożne umożliwiające kierowanie ognia wzdłuż ścian wieży. Wieże zostały zbudowane między innymi do ochrony dużych zatok które narażone były na ataki nieprzyjaciela.
     


Rekonstrukcja przekazywania wiadomości odbywająca się w forcie Rinella.


Kolejne wieże powstawały za panowania

- Juana de Lascaris-Castellara (1637 – 1640)  
 -Martin de Redin (1658 a 1659)

     Były to już niewielkie punkty obserwacyjne które miały na celu wczesne ostrzeżenie przed zbliżającymi się od strony morza jednostkami nieprzyjaciela. Każda z wież usytuowana jest tak aby była w polu widzenia z kolejną, sąsiadującą wieżą. System polegał na tym iż w nocy palono ogniska a w dzień machano flagami. W ten sposób przekazany sygnał alarmowy mógł szybko dotrzeć do Grand Harbour lub twierdzy Mdina. Dzięki temu można było wcześniej i skuteczniej przygotować
sie do obrony.



Wieże Wignacourt

St Paul’s Tower  (1610)
St Lucian Tower  (1610 a 1611)
St Thomas Tower  (1614)
St Mary’s Tower  (1618)
St Agatha’s Tower  (Red Tower)  (1649)
Marsalforn Tower (zniszczona)  (1616)
Santa Maria delle Grazie Tower (zniszczona)  (1620)


Miniaturowe modele wież Wignacourta, znajdujące się w punkcie informacyjnym o fortyfikacjach w Valletcie.


St Poul’s Tower

Aby skuteczniej zwiększyć ochronę wybrzeża wyspy, Wignacourt rozpoczął budowę  wież na własny koszt. Pierwsza wieża została zbudowana w zatoce St Paul i Wielki Mistrz osobiście uczestniczył w poświęceniu kamienia węgielnego 10 lutego 1610. Za panowania wielkiego mistrza wybudowano 7 wież z czego 5 można podziwiać do dzisiaj.Tylko kilka z wież jest otwartych jest dla zwiedzających . Otwartą wieże sygnalizuje wywieszona flaga. W wieży od 1998 znajduje się wystawa modeli fortyfikacji. Na drugim piętrze znajduje się wystawa wyposażenia narzędzi i broni z tego okresu. Pierwotnie wieża posiadała schody i most jak w przypadku Red Tower lecz  zostały one wyburzone na rzecz poszerzenia drogi przy wieży w 1950 roku. Wejście na parterze jest wynikiem przebudowy w latach pózniejszych.



St Lucian Tower

Budowa twierdzy rozpoczęła się w 1610 roku i trwała do czerwca 1611 r. Zbudowana na na niskim poziomie wieża, nie miała kontaktu wzrokowego  z innymi wieżami a za przekaźnik informacji posłużył kościół św.Grzegorza. Podczas modernizacji w 18 wieku Brytyjczycy znacznie rozszerzyli twierdzę dobudowywując pół okrągłą baterię. W obecnej chwili rów wokół wieży jest mocno zarośnięty a wnętrze twierdzy stało się siedzibą Centrum Maltańskich Nauk Rybackich i jest w dobrym stanie.










St Thomas Tower
&
Battery



Widok z baterii















St Mary Tower

Zbudowana 1618 roku na wyspie Comino wieża zapewniała komunikację pomiędzy wyspą Gozo a Maltą. Wysoka na 12 metrów wieża w 1829 roku została opuszczona przez wojska brytyjskie. W okresie I i II WŚ służyła jako punkt obserwacyjny. Wieża została odrestaurowana w latach 2002-2004.










St Agatha’s Tower (Red Tower)


         Wieża świętej Agaty znana także jako czerwona wieża zbudowana została w 1649 za panowania wielkiego mistrza Juana de Lascarisa-Castellara na podobieństwo wież Fra Aloph de Wignacourta. Wybudowana na wzniesieniu zapewniała doskonały widok na zatokę Mellieha dzięki czemu żołnierze stacjonujący w wieży mieli więcej czasu na przygotowanie się do obrony przed atakiem wroga. Z wieży utrzymywana było komunikacja pomiędzy Gozo, Comino a twierdza Imdina. Garnizon 30 żołnierzy wyposażony w zapasy amunicji  i wystarczająco dużo żywności mógł stawić opór przy ponad miesięcznym oblężeniu.

          Ściany i dach zostały gruntownie wyremontowane wraz z podłogą na której położono drewnianą posadzkę ze szklanymi otworami przez które widać zachowane fragmenty podłogi.

          Wewnątrz wieży można dziś zobaczyć niewielką ekspozycję zdjęć pokazujących postęp prac remontowych, archiwalne zdjęcia lotnicze i niewielką wystawę. Dostępne są także chełm i zbroja które każdy może przymierzyć i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.


   




















Marsalform Tower

Zbudowana w 1616 roku na skraju urwiska które 100 lat pózniej  osunęło się do morza.

 Santa Maria delle Grazie Tower

Wieża została wznieśiona w 1620 roku i miała być ostatnią wybudowaną wieża przez wielkiego mistrza Fra Alof de Wignacourt. Zburzona w celu oczyszczenia pola strzału znajdującej się w pobliżu baterii Della Grazie. Bateria wybudowana została za czasów Brytyjczyków w 1888r.



 Śmiało można powiedzieć że wieże które powstały za panowania wielkiego mistrza Wignacourt’a to masywne fortyfikacje przystosowane do wyczerpującej obrony, tak wieże mistrza Lascarisa to niewielkie punkty obserwacyjne składające się z dwóch kondygnacji, płaskiego dachu i parapetu.

Wieże Lascaris’a
(1637-1640)

Lippija Tower
Ghajn Tuffieha Tower
Nadur Tower
Quawra Tower
Ta ‘Sciuta (Xuta) Tower

Inne wieże zbudowane za panowania wielkiego mistrza
St Agatha’s Tower (zbudowana na podobieństwo wież Wignacourt’a)
Xlendi Tower (1650)
Dwejra Tower (1652)

St. George’s Tower

Miniaturowy model wieży Lascaris’a znajdujący się w centrum informacji o fortyfikacjach w Vallettcie.



Għajn Tuffieħa Tower


Sciuta (Ta' Xuta) Tower



Xlendi Tower 


Dwejra Tower 



Martin de Redin 58 wielki mistrz kawalerów maltańskich widział niedoskonałości w obecnym system obronnym wyspy a zatem łańcuch wież wybudowanych przez mistrza Lascaris’a wzmocniły dodatkowo wybudowane wieże de Redina. Koszt 13 nowych wież wybudowanych w 1658/59 pokrył na własny koszt wielki mistrz, uzupełniając ważne miejsca strategiczne nowymi strażnicami.  Każda z wież musiała posiadać kontakt wzrokowy z sąsiadującymi wieżami oraz była czynna 24h na dobę. Na każdej wieży było 4 wartowników wyposażonych w muszkiety i regularnie opłacanych a na dach zamontowane zostało małe działo.

De Redin Towers

 Ghajn Hadid Tower
Għallis Tower
Wieża Świętego Marka lub Qalet Marku Tower
Madliena Tower
St.Julians Tower
Ahrax (biała) Tower
Benghisa Tower
Triq Il-Wisgha Tower
Xrob l-Ghagin Tower
Delimara Tower
Zonqor Tower
Hamrija Tower
Wardija Tower

Miniaturowe modele wież De Redina



Ghajn Hadid Tower

 Wieża uległa zniszczeniu podczas silnego trzęsienia ziemi które nawiedziło Maltę w 1856 roku. Położona na klifach z dala od cywilizacji militarnie bezużyteczna, nie została odremontowana.


St. Marks Tower


St Julians Tower 

Wieża znajduje się w Sliemie na popularnym deptaku i jest w dobrym stanie. Wykorzystywana na potrzeby lokalu gastronomicznego.


Znana jako: Armier Tower, Aħrax Tower, Ta 'Ħoslien Tower lub Biała Wieża. Przez wszystkie lata wieża została mocno zmodyfikowana, tak że trudno ocenić które fragmenty zostały oryginalne a które dorobione przez lata.


Delimara Tower

 Zburzona przez Brytyjczyków w 1939 roku aby odsłonić linię ognia dla fortu Delimara. Zdjęcie pochodzi z elektronicznego monitora znajdującego się w centrum informacji o fortyfikacjach w bastionie św. Andrzeja w Vallettcie.



Mgarr ix-Xini Tower-gozo 

Po licznych modernizacjach i atakach wandali w 2008 roku zamontowano most a w 2009 roku wieża została oficjalinie otwarta. Narodowy spis dóbr kultury wysp Maltańskich uwzględnił wieże jako 14 z wież Martin de Redin’a.



Poglądowa mapa z rozmieszczeniem wież powstałych za panowania trzech wielkich mistrzów zakonu.






Po śmierci wielkiego mistrza zakonu Martin de Redin'a zaprzestano wzmacniania linii brzegowej wyspy na tak szeroką skalę.

Warto pamiętać jeszcze o wieżach takich jak

-Garzes Tower/Saint Martin Tower zbudowana w Mgarr na Gozo przez zakon kawalerów Maltańskich w 1605 roku. Wieża zbudowana na cześć wielkiego mistrza który sfinansował budowę. Wieżę zbudowano 4 lata po jego śmierci.
 -San Blas Tower/Torre Nuowa/IT-Torri ta Isopu zbudowana w 1667 roku za panowania Wielkiego Mistrza Mikołaja Cottoner'a.

 -Vendome Tower zbudowana w 1715 roku za panowania Wielkiego Mistrza Philippe de Vendome.

 -Marsalforn Tower zbudowana (jako druga Marsalforn Tower) w 1720 roku za panowania 64 Wielkiego Mistrza Fra Ramon Perellos.

Pozostałe:
Gauci Tower, Capitan's Tower, Kenuna Tower, Santa Cilja Tower, Mamo Tower.


Vendome Tower




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz